IKT eszközök a mindennapokban

Mik azok az IKT-eszközök?
Az IKT (angolul ICT) az információs és kommunikációs technológiákat foglalja magában, nemcsak a számítógépek tartoznak ebbe a körbe, hanem minden digitális technológia. Az okostelefonok ma különös népszerűségnek örvendenek, mivel meglehetősen komplex feladatrendszer hajtható végre a segítségükkel, és kis méretük révén a
zsebben hordozhatóság kritériumának is megfelelnek, vagyis lehetővé teszik a technológiák bármilyen helyzetben vagy helyszínen való alkalmazását. Az IKTeszközhasználat számos cél elérésére teszi alkalmassá használóját, így internetelérés, olvasás, ismeretszerzés, ügyintézés, munka (például szövegszerkesztés) és rekreációs tevékenységek (például játék). Ezeket akár egyszerre is. Több folyamat egyszerre történő végrehajtása a multitasking.

IKT fogalmak

Analóg telefonvonal (dial-up csatlakozás) vagy ISDN
Mindkét csatlakozás keskenysávú elérést jelent, bár korábban gyors internetcsatlakozásnak minősültek. Ma már elavultnak számít.

Automatizált adatcsere
Olyan információcsere, üzenetcsere (pl. megrendelések, számlák, fizetési tranzakciók, termékleírások stb.), ami annak automatikus feldolgozását biztosító elfogadott formátumban (pl. XML, EDIFACT stb.) történik anélkül, hogy az üzenet kézzel be lenne gépelve.

Bérelt vonal
Ellentétben a tárcsázható (dial-up) telefon-összeköttetéssel, egy telefontársaságtól bérelt vonal két számítógép állandó, napi 24 órás összeköttetését teszi lehetővé. Nagy forgalmú intézményeknél
(pl. internetszolgáltatóknál) és az iparban használatosak.

Digitális vétel
Magyarországon 2004 októberében indították el a digitális földfelszíni televíziós műsorszórást. A technológia jobb minőségű képet, CD-minőségű hangot, interaktív szolgáltatásokat és sokkal több sugározható csatornát biztosít. A digitális műsorszórás egy kiegészítő berendezéssel, az úgynevezett set-top-boxszal érhető el. A set-top-box átalakítja a kábeltévé-társaságtól érkező digitális jelet, így azt a hagyományos, analóg tévé is képes venni. A digitális sugárzás elvben szélessávú internetezésre és más interaktív szolgáltatásokra is lehetőséget ad, ha a felhasználó is tud jeleket küldeni a szolgáltató felé.

EDI (electronic data interchange – elektronikus adatcsere)
Üzleti dokumentumok, például megrendelések és számlák számítógépes továbbítására szolgáló szabványcsomag. Célja a papírmunka csökkentése és a válaszidő rövidítése. A számítógépes továbbítás történhet zárt számítógépes hálózaton, vagy interneten keresztül.

Egyéb, helyhez kötött kapcsolat
Vezetékes vagy vezeték nélküli kapcsolat. Idetartoznak – a mobilkapcsolat kivételével – az eddig fel nem sorolt vezetékes és vezeték nélküli internetkapcsolat-típusok, mint például a Frame Relay, Metro-Ethernet, elektromos hálózaton keresztüli kapcsolat (Powerline communication), optikai kábelen keresztüli kapcsolat, műholdon keresztüli kapcsolat (pl. V-SAT), WIFI-kapcsolat, AMMicro, rádió-, mikrohullámú kapcsolat stb.

Frame Relay
Csomagkapcsolt hálózatok
kommunikációs szabványa, gyors (64 Kbitkbit/s–2 Mbit/s közötti) adatátvitelt biztosít. A változó hosszúságú adatcsomagok ún. „keretekbe” foglalva utaznak a hálózaton; jellemzően a helyi hálózatok internetre való kapcsolásához használják.
Fix, vezeték nélküli internet-hozzáférés (fixed wireless internet connection) Az interneten keresztüli kommunikáció olyan típusa, amely rádión, mikrohullámú vagy infravörös jelekkel valósul meg. Idetartozik továbbá a műholdas internetkapcsolat, és a wifi (wireless fidelity), ami az IEEE 802.11-es, vezeték nélküli, mikrohullámú kommunikációt megvalósító szabvány. Leggyakoribb felhasználási területek: irodákban, nyilvános helyeken (repülőtér, étterem, hotel stb.) megvalósított vezeték nélküli helyi hálózat, aminek segítségével a látogatók saját számítógépükkel kapcsolódhatnak a világhálóra. Nem tartoznak ide a mobiltelefonos hálózatok.

Elektronikus kereskedelem
Az e-kereskedelem áruk és szolgáltatások olyan értékesítése, amikor a folyamat bizonyos láncszemei (kiválasztás, megrendelés minden esetben, szállítás, kifizetés egyes esetekben) számítógépes hálózat (internet, egyéb számítógépes hálózat, pl. EDI) közvetítésével valósulnak
meg, függetlenül attól, hogy az ellenérték térítése és a szállítás online vagy hagyományos úton történik-e. Elektronikus kereskedelemnek minősül tehát már az is, ha valaki csupán az első láncszemet, a megrendelést bonyolítja számítógépes hálózaton keresztül, míg a többire (szállítás, fizetés) hagyományos módon kerül sor. Kivételt képez az e-mailes megrendelés, amit a nemzetközi meghatározás nem tekint elektronikus kereskedelemnek, mert ennek során csak a továbbítás elektronikus, hiányzik az interaktivitás. A fizetés szintén történhet hagyományos módon (készpénzzel, átutalással) vagy számítógépes hálózaton keresztül az eladó honlapján a számlázáshoz és hitelkártyás kiegyenlítéshez szükséges információk megadásával.
Megkülönböztethető a weboldalon keresztüli, valamint az automatikus adatcsere útján (interneten keresztüli és egyéb számítógépes hálózaton) megvalósuló elektronikus kereskedelem, attól függően, hogy a cég melyik változatot felhasználva szerez be, illetve értékesít bizonyos javakat, szolgáltatásokat.

E-mail
Szöveges üzenetek és számítógépes állományok küldése távközlési hálózaton, helyi hálózaton vagy interneten, rendszerint számítógépek vagy terminálok között.

Internet
Az egymás közötti kommunikációra TCP/IP-protokollkészletet használó hálózatok és átjárók világméretű hálózata. Az internet szívét a fő csomópontokat és gazdagépeket összekötő, nagy sebességű adatátviteli vonalakból álló gerinc képezi, amely kereskedelmi, kormányzati, oktatási és más adatátviteli számítógépes rendszerekből áll.

Játékkonzol
Olyan elektronikus eszköz, amelyet játékprogramok irányításához terveztek (pl. Sony Playstation, Nintendo GameCube, Xbox).

Kábeltelevíziós hálózat
A telefonhálózatok elsőszámú vetélytársa a szélessávú internet. Térnyerésük lassú, mivel a hagyományos kábeltévé-hálózatokat csak egyirányú forgalomra méretezték. Az új, üvegszálas hálózatok terjedőben vannak, sok háztartásban már elérgető a gigabites sebességű internet szolgáltatás.

Mobilkapcsolat
Mobiltelefonon keresztüli digitális adatátviteli rendszer, ami internetes IP-technológián alapuló szolgáltatások igénybevételére ad lehetőséget.

Idetartoznak:
HSCSD (high speed circuit switched data) – használatával a GSM-telefonok a WAP-protokoll előírásaiknak megfelelő internetoldalak olvasására képesek. Vonalkapcsolt szolgáltatás.
Sebessége 28,8– 43,2 kbit/s.
GPRS (general packet radio service) – mobil adatátviteli technológia, amelyet GSM és IS-136 mobiltelefonok használnak. A rendszer 43,2–57,6 kbit/s sebességű adatkapcsolatot képes biztosítani. Nevezik 2.5G-nek is, mert az adatátvitel színvonala 2G és 3G között helyezkedik el.
UMTS (universal mobile telecommunication system) – harmadik generációs mobilkommunikációs technológia, maximum 2 Mbit/s sávszélességet biztosít.
WCDMA (wide code-division multiple access) – harmadik generációs mobilkommunikációs technológia, maximális letöltési sebessége 384 kbit/s, feltöltés esetén 128 kbit/s.
EDGE (enhanced data rates for GSM evolution) – a GPRS-technológiát kiegészítő, annak átviteli képességeinél gyakorlatban akár háromszor gyorsabb letöltési sebességet kínáló megoldás (jelenleg 220 kKbit/s adatátviteli sebesség is elérhető).
HSDPA (high-speed downlink packet access) – új mobilkommunikációs szabvány, amire szoktak úgy is hivatkozni, hogy 3.5G. A HSDPA-rendszer minimum 2 Mbit/s sebességet kínál csatlakozásonként. Az eredeti WCDMA- és UMTS-rendszer továbbfejlesztése.
Mobil-szélessáv – vezeték nélküli adatátviteli technológia, amelynek használatával a vezetékek nélküli gyors internetelérés válik lehetővé. A mobil-szélessáv igénybevétele hordozható számítógépbe helyezhető 3G-modemmel vagy harmadik generációs (3G-technológián alapuló)
mobiltelefonnal történhet. A 3G-technológia gyorsabb kommunikációs (hang-, fax-, internet-, video-) szolgáltatást tesz lehetővé bárhol és bármikor. (Pl.: videotelefonálást, zeneletöltést,
mobilos tévénézést, szélessávú internetezést stb.)

Egyéb mobilkapcsolat – vezeték nélküli, a mobiltelefonon keresztüli digitális adatátviteli rendszer, ami internetIP-technológián alapuló szolgáltatások igénybevételére ad gyors és hatékony megoldást (pl. analóg mobiltelefon, GSM, GPRS, EDGE stb.). A második generációs
mobiltechnológiák, mint a WAP és a GPRS, keskenysávúnak minősülnek.

Üzleti célú mobilinternet-használat alatt értjük a vállalkozás teljes egészében vagy részben fizeti az előfizetést és a használat költségeit, ellátja alkalmazottait a mobilinternet használatához
szükséges hordozható eszközökkel.
Mobilinternet használat alatt hordozható eszközökkel történő, mobiltelefon-hálózatokon keresztüli internethasználatot értjük. Mobilinternetkapcsolatot lehetővé tévő hordozható eszközök alatt értjük: hordozható számítógépek (pl. notebook, netbook, laptop, Ultra Mobile PC-UMPC, tablet PC stb.), egyéb hordozható eszközök (pl. okostelefon, PDA).

Mobiltelefon
Kommunikációs eszköz, amely a nem helyhez kötött (mobil) felhasználó kommunikációját, kapcsolatteremtését teszi lehetővé.

Munkaállomás (csak a nem szerverként működők)
Nagy teljesítményű, IBM, SGI, HP, Sun stb. típusú számítógépek.

Nagygépek (mainframe computer)
Nagy sebességű adatátviteli és adatfeldolgozási kapacitással rendelkeznek (pl. IBM-sorozatok, Honeywell, Bull, Siemens stb.). Nem tartoznak ide a szerverként konfigurált nagyszámítógépek,
amelyeket a nagy teljesítményű szerverek között tartunk nyilván.

Podcasting
A szó az iPod és a broadcasting szóból ered. Podcasting hang- és videoanyag közzétételét teszi lehetővé az interneten.

Szélessávú internetkapcsolat
A szélessávú internetkapcsolatok közé soroljuk az xDSL, a kábeltelevíziós, a bérelt vonali és az egyéb helyhez kötött internetkapcsolatot (kábeles kapcsolat [Frame Relay, Metro-Ethernet],
elektromos hálózaton keresztüli kapcsolat [Powerline communication], műholdon keresztüli kapcsolat [V-SAT], wifi-kapcsolat, AM-Micro, rádió- és mikrohullámú kapcsolat stb.).

Személyi számítógép (PC)
Egy személy használatára tervezett, mikroprocesszor alapú számítógép. A személyi számítógépeknek nem kell megosztaniuk feldolgozási, tárolási és nyomtatási erőforrásaikat egy másik számítógéppel. Nem tartozik ide: a szerverként konfigurált személyi számítógép, amit a
PC-alapú szerverek kategóriájába sorolunk.

WAP
A WAP (Wireless Application Protocol) és a GPRS (General Packet Radio Systems) a második generációs, az UMTS (Universal Mobile Telephone System) a harmadik generációs mobiltechnológián alapuló internet-hozzáférést tesz lehetővé.

WWW (World Wide Web)
Hiperszöveges dokumentumok HTTP-kiszolgálókon (hypertext transfer protocol) elhelyezett, összefüggő halmaza. A www-n megjelenő dokumentumokat (amiket weblapoknak hívunk) HTML-ben (Hypertext Markup Language) írják, és az URL-ekkel (Uniform Resource Locators)
azonosítják. Az URL-ek határozzák meg azt a gépet, illetve annak útvonalát, ahol az állomány található, és ami szerint továbbítható – csomópontról csomópontra – a végfelhasználóig, a HTTP-protokollon keresztül.